Xazax - 2013-10-06 20:03:30

http://gamepocalypsexk.wix.com/dragonlanceblog

To jest wczesna wersja Alpha naszej strony, wszystkie teksty i obrazy są tymczasowe. Nawet jej adres.
wciąż nad nią pracuję i będę podrzucał w tym temacie updejty o pracach. Chciałbym abyście pisali też tu swoje propozycje na temat jej zawartości, sekcji itd.
Jeśli macie swoje teksty walcie tutaj również

janjuz - 2013-10-06 20:11:41

No i się narobiło! Xaz, zamierzyłeś robotę na kilku fachowców od administrowania stronami internetowymi oraz na całą masę autorów tekstów. To.......wspaniale! Ogrom projektu mnie podszczypuje i łaskocze! Wchodzę w to! Będę jednak potrzebował od Ciebie więcej informacji o planach dotyczących strony.
   Ze swojej strony deklaruję:
a) skrobanie przeróżnych tekstów,
b) tłumaczenie tekstów z fanfiction,
c) tłumaczenie z dlnexus.

Do tego ostatniego, choćby do aktualizacji Palanthas Herald, jeden facet nie wystarczy! MUSISZ zreaktywować takich ludzi jak Raistlin, U', Soth, Vanthanoris, Remmy, Silvara ( o ile wiem, to Arvina zamierza się przyłączyć). Do tak chwalebnego celu potrzeba kupy narodu!!!!

PS.: poza tym baczniejszą uwagę zwróć na literówki na stronie. Zamiast tytułu dział "Filmy" stoi "Fimy"

Xazax - 2013-10-06 20:19:10

Do Raistka napisałem, ale z resztą nie mam kontaktu. Przyjdzie RAistek to wyśle maila do nich zbiorowego.
NIe musimy Tego helarda w całości tłumaczyć...
Fakt faktem przyda się coś unikatowego, trzeba nam więcej ludzi... Recenzji też nie mamy zbyt rozbudowanych

janjuz - 2013-10-07 13:34:19

Xaz. Jeśli chodzi o koszty utrzymania strony - 30 zł/mies nie stanowi problemu. Jeżeli będą ludzie chętni do redagowania i CIĄGŁEJ pracy, to możesz na mój portfelik liczyć.

Xazax - 2013-10-07 23:28:36

Najpierw ją skończmy, potem dajmy sobie miesiąc sprawdzianu działania zespołu, a na koniec podejmujmy decyzje o płatnościach. Jest to temat który może łatwo rozbić nawet najbardziej zgrany team.

janjuz - 2013-10-08 09:51:59

Wiem dobrze, że pieniądze potrafią rozwalić wszystko. Dlatego deklaruję te 30 zl (bo o tylu pisałeś) żeby temat uciąć. Jeśli o mnie chodzi to wystarczy, żebyś podał numer konta a resztę załatwię. Wtedy pozostaje nam tylko (ładnie mi się powiedziało - "tylko") zbudować team niezbędny do CIĄGŁEJ pracy nad rozbudową i aktualizacją strony. Budowa takiego zespołu będzie trudniejsza i zajmie więcej czasu niż zbudowanie samej stronki. No, ale trzeba być dobrej myśli. Jeśli NAM się nie uda, to komu psiamać może się udać?

Xazax - 2013-10-10 12:19:59

Potrzebuje waszych propozycji co do struktyury menu i strony głównej, nie mama na nią całkowicie pomysłu...

janjuz - 2013-10-10 12:47:33

Trzeba chyba na początek zmałpować troszkę z dlnexus oraz dodać sporo fanfiction. Tak mi się wydaje. Rozbudowania (względem nexusa) wymaga dział audio (są wśród nas miłośnicy muzyki) oraz video (no bo gdzie Ci będzie łatwiej złapać "konstruktywną" krytykę :) ). O tym co jeszcze muszę troszkę dłużej pomyśleć. Przede wszystkim muszę się przyjrzeć powodom dla których padła strona dragonlance.pl

Raistlin - 2013-10-14 22:43:05

Powiem tak, 30zł miesięcznie to dość sporo jak na nasze potrzeby. Nie wiem skąd taka kasa. Nie potrzebujemy wielkiego serwera który będzie przetwarzał tony danych. Wystarczy nam domena i skromny serwer. Nie znam się na tym zbyt dobrze, gdyż nigdy się w to nie bawiłem. Mam nadzieję Xaz, że wiesz lepiej ode mnie o co chodzi w tym wszystkim. Zajmuję się firmową stroną mojej mamy która bazuje na wordpress, ma własną domenę i wychodzi to coś ponad 100 zł rocznie. Dowiedz się lepiej jak to jest. Mogę zająć się biografiami postaci, tak jak to robiłem dotychczas, ale zaprzestałem z powodów no cóż... olałem pewne sprawy dla innych, ale powoli zaczyna mi się wszystko układać i myślę, że przez pewien czas tak zostanie. Sporo jeszcze zostało do napisania w tej kwestii, o wielu postaciach z DL nie ma u nas wzmianki. Co więcej, recenzje itd. wiadomo. Mało ostatnio czytam, za to sporo oglądam, seriale, filmy itd. to również ciekawy temat który potrafi zainteresować. Jeśli chodzi o muzykę to słucham jej sporo, praktycznie każdego gatunku, jeśli sądzicie że może to kogoś zainteresować to mogę coś na ten temat popisać w jakiś ciekawy sposób, coś się wymyśli. Prowadzę własnego bloga, mógłbym trochę zmienić jego styl by nadawał się on do publikacji w szerszym gronie niż moi znajomi. Jest sporo pomysłów, trzeba je zebrać w całość, wypunktować i przydzielić konkretnym osobom zadania które będą należeć tylko do nich. Tak ja to widzę, co o tym myślicie?

janjuz - 2013-10-14 23:07:21

Zawsze twierdzić będę, że takiej robocie jak zaplanował Xaz może podołać tylko ZESPÓŁ. Pod tym dumnym słowem kryje się sporo znaczeń. Chodzi nie tylko o liczbę ludzi lecz o ich , jakby powiedzieć - jakość (nie idzie o geniuszy o ludzi w miarę niezawodnych - się podejmą to zrobią i już). Ze swojej strony mogę zadeklarować udział w tworzeniu tekstów - drobne opowiadania, tłumaczenia, recenzje, krytyka w miarę literacka itp. Kompletnie nie wyznaję się na stronie technicznej budowania takiej witryny.
Widziałbym stronę taką dość rozbudowaną i mogącą się dalej rozbudowywać. Dla każdego coś miłego. A więc teksty, muzyka, filmy, art.&grafic. A więc rozbudowany system fanfiction.
Pragnę tylko zauważyć, że w najmniejszym nawet stopniu nie mam zamiaru umniejszać roli naszego forum. Jego zadania jednak się trochę zmienią. Na pewno będzie tu więcej dyskusji o zawartości strony. Poza tym będzie chyba więcej dyskusji o ciekawych pomysłach (już łapska zacieram) na interesujące tematy.
Przyznaję, że źródłem większości moich refleksji nt strony jest dlnexus, ale na pewno nie wszystkich. Parę rzeczy tam dobrze zrobiono (Palanthas Harald) parę rozdmuchano do niemożliwości (lexicon) a kilka pomieszano (całkowity galimatias między pozycjami literackimi a grami). Tego chciałbym uniknąć.

Poza tym - im nas więcej tym weselej - więc coś niech się zacznie dziać. Muszę przyznać, że Xaz zaczął mnie naprawdę wciągać w tematykę gier. Może nie do tego stopnia żebym sam został graczem, lecz przekonał mnie, że vlog może być dobrym kanałem komunikacji z odbiorcami i niezłym magnesem na nowych użytkowników.

Na zakończenie. Raistlin, właśnie kończę (zrobiłem już 23 rozdziały z 25) Kenderówek. Podobno Arvina podjęła się korekty :) . Jak tylko skończy to będziesz miał drobną robótkę. Co do pobrań Trylogii - I tom, 21; II tom, 15; III tom, 13. Się rozwija!

Raistlin - 2013-10-15 00:17:25

Świetnie, miałem swego czasu plan by nieco poszerzyć tematykę tego forum. Nie powinniśmy się skupiać tylko na DL, to co nas łączy to tak na prawdę to, że uwielbiamy czytać! Forum jest poświęcone głównie DL ale możemy na nim rozmawiać na każdy inny możliwy temat, nawet nie związany z książkami. I wtedy nigdy nie zabraknie nam owych tematów, trzeba tylko pokazać ludziom, że gospoda i stolik w kącie to nie jedyne miejsce gdzie można pisać o wszystkim na co ma się ochotę.

Xazax - 2013-10-15 15:07:30

Co do tych 30zł Raistku to strona jest postawiona w Wix'ie a tam mają takie ceny "upgradu" witryny, są różne opcje abonamentu. To wam przedstawię później. Myślę że jak pare ludzi się zrzuci to nie będzie dużo a ma to parę plusów (na przykład podniesienie w poziomowaniu google, reklamy na facebooku czy ad sense, możliwość zarabiania za wyświetlanie itd) Jak zbudujemy stronę to się zabierzemy za finanse.
Jest tam dużo opcji płatności tak więc na pewno sie jakoś dogadamy, ja miałem domenę i skromy serwer za 100 zł miesięcznie Raistek i wierz czy nie ale moja strona Gamepocalypse ładowała się po 3-4 minuty a był to podobny system do worldpressa (Joomla)

Arvina - 2013-10-15 21:19:11

Hej hej hej. Z chęcią się dołączę do robienia strony, a mianowicie mogę zająć się muzyką, wyszukiwaniem ładnych grafik związanych nie tylko z DL, ale też ogólnie z fantastyką oraz tłumaczeniem jakichś tekstów z DLlexicion. Gorzej będzie z dłuższymi tekstami takimi jak jakieś recenzje, ale zobaczymy jeszcze.
30 zł na miesiąc jestem w stanie inwestować, nie będzie raczej problemu.

Mam jeszcze takie pytanie (może głupie, ale nie znam się na robieniu stron internetowych): Czy będzie możliwość samodzielnego wstawiania rzeczy na stronę, czy też każdym testem lub obrazkiem mamy zasypywać Xazaxa?

janjuz - 2013-10-15 21:47:42

Widzę, że powrócił kucyk (choć nadal za różem nie przepadam), maksyma też nieco zmieniona ale co tam...

Ad rem ...Twoje pytanie o możliwość samodzielnego wstawiania tekstów na stronę dotyka sprawy bardzo poważnej. Z jednej strony; jest to możliwość rozwoju strony przez zwiększenie ilości autorów tekstów, w takim dziale jak ewentualne fanfiction powinno to być stosowane, z drugiej strony; trzeba zachować pewną kontrolę nad publikowanymi treściami, w przeciwnym przypadku możemy nadziać się na teksty nie tylko kompletnie nie związane z tematyką strony ale i taki, za które do pudła można zawitać. Temat skomplikowany.

Arvina - 2013-10-15 22:15:50

W sumie moglibyśmy też założyć tu, na forum, jakiś temat "Poczekalnia", gdzie by się wstawiało teksty, które byśmy chcieli umieścić na stronie. Albo raczej same pomysły, żeby nie dublować wpisów. Moglibyśmy wtedy się dzielić kto co poprawia itd...

janjuz - 2013-10-15 22:20:09

Dobra myśl. Rozdzielenie zadań nie byłoby trudne. Każde z nas para się trochę pisanie, wszyscy czytamy jakby nam kto za to płacił, muzyki słuchamy, filmy oglądamy i własne zdanie mamy. Dyskusja mogłaby być i twórcza i "tfurcza" zarazem. A ile uciechy! Już mnie palce swędzą!

Xazax - 2013-10-15 22:22:07

Gdyby to była Joomla czy wordpress to nie byłby problem przy w miare uslatonych szablonach. Jednak to ja zrobiłem z poziomu mojego prywatnego konta na Wix'ie, to że jest ono prywatne to żadna przeszkoda bo na tyle wam ufam. Myślę że nikt nie dobierze się do mojego prywatnego bloga i nie dorysuje mi przysłowiowego "kutasxxxxa na czole".
Problem będzie z tym że wklejanie nowego artykułu w Html 5 to jest już jakiś większy ciąg niż tylko wstawienie tekstu, bo trzeba go uaktywnić we wszystkich odnośnikach, listach ,menu itd...
Niby najlepszym wyjsciem byłoby pisanie swojego tekstu na tym forum w specjalnym dziale. tam podać obrazki i zarys strony a ja potem przenose to na strone jak należy. Mówię oczywiscie o początkach działalności. Potem powoli będę was wdrażał w ten proces który nie jest tak trudny jak brzmi, ale nie naucze was wszystkiego naraz z buta, a wiem że jak treści będzie dużo to sam tego nie udźwignę choćbym nie weim jak się starał.
Szczerze to jeszcze nie odnalazłem wszystkich opcji tego wixa, codziennie się uczę

Arvina - 2013-10-15 22:27:24

Oj oj oj co ja tu robię... Mam się uczyć, a nie bawić się w pisanie. Ale wasz entuzjazm jest tak zaraźliwy, ze nie sposób się oprzeć :D Już mam pomysł na temat muzyczny - opisać paru wykonawców tworzących muzykę pasującą treścią czy samym brzmieniem nawet do fantasy. Taak... Coś może z tego wyjść...

janjuz - 2013-10-15 22:35:40

Ojojoj! Xaz! Aleś mnie wystraszył! To ja już lepiej będę po prostu teksty przesyłał dopóki nie znajdziesz prostszego rozwiązania. ja jestem inżynier od destylacji i rektyfikacji (mniam) a nie od tych wszystkich internetów!

Xazax - 2013-10-15 22:44:00

Najwyżej robimy tak że pokaże wam jak z pustego arkuszu zrobić artykuł a jak będzie gotowy to ja go zaskryptuje

Xazax - 2013-10-17 15:46:41

Możemy też stworzyć kanał Smoczej Lancy na Youtube (kiedyś był) i  robić tam recenzje video wspólnie.
Przykładowo Janek napisze recenzje książki, podsyła tekst na forum. Każdy z nas recytuje jej jedną część do mikrofonu a Ja składam całość wraz z obrazami video.
Dodatkowy contetnt a i zabawa fajna. Dodatkowo ludzie będą odbierali Smoczą Lancę jako zgrabną załogę :)

Przykład (tutaj dwa głosy recytują)
https://www.youtube.com/watch?v=b2PXbEostWE

janjuz - 2013-10-27 09:26:27

Troszkę mi się pomyślało.


Przemyślenia na temat strony Dragonlance by Xazax.
1.    Zadania główne strony Dragonlance
a)    Popularyzacja forum dyskusyjnego smoczalanca.pun.pl
b)    Popularyzacja sagi świata Krynnu
c)    Popularyzacja literatury fantasy w ogólności
d)    Popularyzacja gier komputerowych światów fantastycznych
2.    Zadania dodatkowe, drugoplanowe ale nie mniej ważne od głównych
a)    Publikacje typu fanfiction; teksty, grafiki, video
b)    Generowanie, za pośrednictwem forum, ruchu dyskusyjnego na temat fantasy
c)    Wprowadzanie po przetłumaczeniu (a może i w oryginale?) fanfiction obcojęzycznych
d)    Łączność z najlepszymi stronami tego typu, nie tylko polskimi (np. – dlnexus)
Środki osiągania celów.
1.    Jeśli chodzi o zadania główne: wszelkie materiały zamieszczane na stronie powinny zawierać odsyłacze do forum. I to możliwie sporo odsyłaczy. Przykładowo - pobieranie e-booków z poziomu strony nie powinno być możliwe. Na stronie powinna znaleźć się informacja o takiej książce, nawet może fragment na zachętę, ale samo pobranie pliku – tylko z poziomu forum. Podobnie rzecz się powinna mieć jeśli chodzi o inne środki wyrazu (muzyka, grafiki, video).
2.    Najlepszą metodą popularyzacji „naszego” świata jest… pisanie o nim. Publikowanie opisów historycznych, geograficznych, etnograficznych, politycznych i gospodarczych a nawet… magicznych. Część tych materiałów już istnieje, trzeba tylko sięgnąć głęboko w czeluść dlnexus i tłumaczyć. Są jednak obszary będące wciąż białymi plamami, bezdennymi lukami i wstydliwymi polami niewiedzy. Obszary takie należy zagospodarowywać własną wyobraźnią, tzn. tworzyć.
3.    Krynn, Dragonlance, Paladine, Takhisis, Gilean; to wszystko jest tylko jeden z możliwych do pomyślenia światów. Przeróżni autorzy wymyślali inne, że zacznę od najważniejszego – Śródziemie mistrza Tolkiena, Ziemiomorze znakomitej Ursuli LeGuin, Świat Czarownic Andre Norton, przeróżne (a nienazwane) światy Eddingsa, zawarte w cyklach Tamuli, Belgariada czy Młodsi Bogowie, Pern – ojczyzna smoków wg Ann McCaffrey, Świat Zimy Georga R.R. Martina itp., itd. Że nie wspomnę o Świecie Dysku Pratchetta, o świecie stworzonym przez Sapkowskiego, Helikonii Aldissa i całego archipelagu innych światów czy uniwersów. NA stronie, o której mówimy, musi to być widoczne. Przy zachowaniu dominującej pozycji Krynnu (boć my wszyscy stamtąd) nie należy zapominać i o innych. Są poza tym pozycje znakomite a do żadnego cyklu nie przystające, nie kreujące żadnego świata, nie budujące nowego panteonu bóstw a jednak… Pilipiuk, Dukaj, no całe mnóstwo. O nich też należy pisać i namawiać innych, by pisali.
4.    Żyjemy (czy mnie się to podoba, czy nie) w epoce obrazkowo-cyfrowej. W naszym przypadku oznacza to ogromną popularność gier komputerowych opartych na dobrej grafice. Mogę się zżymać, że nie jestem graczem, lecz nie mogę zamknąć oczu na fakt, że inni za graczy się uważają. Poza tym, jeśli dobrze zrobiona gra, o ciekawe fabule, dobrej grafice i wymagającym myślenia scenariuszu zwiększy zainteresowanie literaturą fantasy, światem Krynnu i całą sagą Dragonlance to… tym lepiej dla nas. Wszelkie recenzje, logi, filmiki i insze triki mające za cel popularyzację naszego świata są tylko wodą na nasz młyn.
Reasumując:
1.    Strona musi zawierać odniesienia do forum,
2.    Strona musi zawierać działy – tekstowy, graficzny i video – odnoszące się do świata Krynnu, a także (choć może jako osobna kategoria) – fanfiction ogólnodostępne dla naszych odwiedzających,
3.    Strona musi zawierać opiniotwórcze i krytyczne, odnoszące się do literatury fantasy jako takiej,
4.    Gry, blogi, vlogi i temu podobnych spraw mnóstwo.
5.    Strona musi zawierać elementy humorystyczne, życiowe, obyczajowe a nawet folklorystyczne. Ludzi trzeba nie tylko zaciekawiać ale i dobrze rozbawić. Wtedy wrócą.


Na razie przemyśleń na tyle – najważniejsze i tak przed nami – utworzenie stabilnego zespołu do tworzenia i ciągłego prowadzenia strony. Jej ciągła aktualizacją to sprawa kluczowa.

Xazax - 2013-10-27 10:16:09

Wszystko ok, chodziło mi bardziej o jej strukturę... czyli budowę menu itd, ale ok poradzę sobie. Co do widniejących wszedzie odnośników to nie można też przesadnie tym spamować. Myślę że np dział ebooki można zbudować w sposób następujący.
W menu kiedy klikniemy "ebooki" wyskoczy nam stronka z lista ebooków z małym opisem i okładką każdego. Kiedy klikniemy interesujący nas tytuł otworzy się strona z większym fragmentem początku książki, a na dole przycisk w stylu " chcesz więcej? pobierz całego ebooka z forum"
CHodzi o to żeby strona była takim "portfolio" forum

janjuz - 2013-10-27 10:43:07

I o to chodzi, i o to chodzi! Nie spamujemy (jakkolwiek to brzmi nie po polsku) tylko zachęcamy!
Co do budowy struktury strony... za cienki tu jestem, żeby doradzać.

Xazax - 2013-10-28 10:39:11

Ok dziś się troszkę pobawiłem przy stronie ( Od 6tej rano do 10 : 30)
Dodałem kategorię Ebooki  która oczywiście nie jest skończona i trzeba jej korekty. Lecz na dziś już kończę, podeślijcie teksty obrazki itd to wszytko bede wrzucał.
Mam wizje wklejenia poniżej Opowieści o Krasnoludzie (po prawej stronie ) ramki z zdjęciami / awatarami i opisem ekipy która tworzy spolecznośc :)
Na ten moment Arvina/Janek/Xaz/Raist

janjuz - 2013-10-28 10:47:07

No to lecimy według zamówienia!„Schronienie”
   Kraina Khur jest piaszczystym, pustynnym domem koczowniczych plemion za nic sobie mających otaczające ich granice. Jak wyspy na oceanie, tak i na jałowej pustyni wyrastają ich kamienne miasta, domy ludów pustyni.
   Wygnane narody elfów, zmuszone przez potężnych wrogów do opuszczenia marmurowych pałaców i zielonych lasów, zawitały do tej niegościnnej krainy. Zjednoczeni wokół osoby Gilthasa, przywódcy połączonych wreszcie Qualinesti i Silvanesti, oraz jego wojowniczej małżonki Kerianserai zwanej Lwicą, elfowie wiodą trudny żywot otoczeni plemionami pod murami Khuri-Khan.
   W dłonie Gilthasa wpada przypadkiem prastara mapa. Dowodzi ona, że w miejscu gdzie pustynie styka się z górami leży tajemnicza dolina. Stanowi tabu od tysiącleci, lecz może teraz mogłaby się stać nowym schronieniem elfich ras?
   Czy może wciąż aktywne mroczne siły wykopią tam ostateczny grób dla elfów?

janjuz - 2013-10-28 10:58:07

„Przymierza”
   Podczas gdy Elfi Wygnańcy trudzą się samym przetrwaniem w odległym królestwie Khur ich pobratymcy, którzy pozostali w Qualinesti cierpią prześladowania, zniewolenie i wyniszczanie. Pośród morza cierpień i panującego wokoło zła ukazuje się zamaskowany, anonimowy i obdarzony dziwną siłą przywódca. Jest zdecydowany, by oczyścić te ziemie z najeźdźców.
   W międzyczasie Kerianserai, Lwica, kagonestyjski generał i żona Mówcy Gilthasa, zostaje siłami magii przerzucona z miejsca pewnej już śmierci w Khur w niemniej ciężkie opały w opuszczonej ojczyźnie. Gilthas prowadzi elfy przez bezdroża pustyni w poszukiwaniu nowego domu a Lwica walczy z bezwzględnymi łowcami niewolników i spotyka tajemniczego, zamaskowanego rewolucjonistę z Qualinesti.

janjuz - 2013-10-28 11:09:19

„Przeznaczenie”
   Gilthas „Tropiciel Ścieżek” doprowadził swój lud do nowej przystani – legendarnej doliny Inakh-Wakenti. W stronę zakazanej doliny ciągną również inni. Łowcy przygód i uczeni, kapłani i pomyleńcy a nade wszystko – okrutni wrogowie. Wszyscy. A niektórzy nadchodzą wprost z niezamieszkałej doliny.
Kerianserai udaje się w końcu wrócić do męża. Przyprowadza ze sobą oddział wojowników na gryfach i pomaga uciekinierom. Gilthas upiera się, że przyszłość elfów leży w mglistej, wilgotnej, nawiedzonej przez duchy, zapomnianej dolinie. Nikt nie wie, czy to prawda. A może Gilthas i Lwica podjęli   okrutną grę, gdzie stawką jest życie całego ludu?

janjuz - 2013-10-28 11:27:32

Kenderówek
Tasslehoff Burrfoot wpada w sidła łowcy nagród, kobiety, której misja polega na zapewnieniu powrotu do ojczyzny lekkopalcego artysty ucieczek. Ukochany Wujek Trapspringer zostaje uwięziony decyzją szanownej rady starszych, przynajmniej dopóki Tas nie dopełni obowiązku wynikającego z kenderskich tradycji małżeńskich.
Tymczasem zaręczona z Tasslehoffem dziewoja decyduje się na ucieczkę. Zaczyna się wyścig mający rozstrzygnąć, kto pierwszy zostanie zaciągnięty do ołtarza. Tasslehoff nie tylko musi uniknąć małżeństwa, lecz również wymknąć się kapryśnemu czarodziejowi, marynującemu po jednym okazie z każdego gatunku żyjącego na Krynnie, pocieszyć ostatniego, żyjącego włochatego mamuta, odeprzeć napaść śmiertelnie niebezpiecznego mordercy i na koniec jeszcze uratować Kenderówek.

janjuz - 2013-10-28 14:23:49

Drobne poprawki:

autorka Kenderówka to Mary Kirchoff a nie Marry Kirchoff

Trylogię Efich Wygnańców napisał duet autorski : Paul B. Thompson i Tonya C. Cook

janjuz - 2013-10-28 19:08:07

Przez najbliższy tydzień moja aktywność na forum ulegnie znacznemu osłabieniu. Nie ulegnie wyzerowaniu, lecz będzie mnie tu mniej. Otrzymałem zlecenia, które muszę wykonać ekspresowo, sami rozumiecie (jak mawiała Yennefer - wszystko drożeje a żyć trzeba) jakiś zarobek zawsze się przyda. Od czasu do czasu wpadnę tutaj, lecz bardziej by poczytać niż zamieścić jakieś własne teksty. To tymczasem.

janjuz - 2013-11-24 18:09:10

Przyszedł mi do głowy maleńki pomyślik na utrwalanie nazwy forum w głowach wszystkich e-book downloaderów. Otóż na stronie tytułowej każdej książki będę odtąd umieszczał logo smoczej lancy jakie widnieje na facebooku, natomiast na każdej stronie będzie adres forum mniejszą czcionką.

janjuz - 2014-01-29 12:58:31

Napisał mi się tekścik do stronki Xazaxa, myślę że nadaje się do działu "Dragonlance"

Co to jest „Dragonlance” i czym się to je?

   Odpowiedź na to pytanie nie jest zbyt prosta ale nie jest też przesadnie skomplikowana. Przede wszystkim jest jednak wieloznaczna.

   Zaczęło się wszystko od gry RPG jeszcze w latach 80-tych XX wieku. Grupka zapaleńców zaczęła grać w jedną z wielu dostępnych na rynku gier pełnych magii, smoków, elfów, krasnoludów i innego tałatajstwa. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego i nic by z tego nie wynikło niespotykanego gdyby nie fakt, że notatki z zapisem gry trafiły w ręce utalentowanych literatów, Tracy’ego Hickmana i Margaret Weis. Dość już wtedy rozpoznawalni pisarze (w USA, nie u nas) stwierdzili, że oto mają materiał, gotowy konspekt kapitalnej opowieści osadzonej w świecie fantasy. Napisali pierwszą powieść – Smoki Jesiennego Zmierzchu,(1984) Kroniki I. Książkę w szybkim tempie należało kontynuować bowiem ciśnienie fanów okazało się potężne. Tak więc powstały – Smoki Zimowej Nocy, (1985) Kroniki II, potem Smoki Wiosennego Świtu (1985) Kroniki III. Następnie powstały o dziwo, nie Kroniki IV, lecz trylogia Legend – Czas, Wojna i Próba Bliźniaków (1986). I..nastąpiła przerwa aż do 1988 roku kiedy to wydano serię Bohaterowie.

   Dalej to już poleciało.  Wydawano przeciętnie po parę tomów w dwuletnich interwałach. Wprowadzono gry RPG oparte o nowe opowieści. W 1996 roku dokończono Kroniki, lecz w tym czasie Dragonlance to już była seria kilkudziesięciu pozycji pisanych na różne tematy i… przez różnych autorów. Do pisania w omawianym świecie zabrali się bowiem: Nancy Varian Berberick, Douglas W. Clark, Tonya C. Cook, Richard A. Knaak, Dixie Lee McKeone, Douglas Niles, Dan Parkinson, Don Perrin, Chris Pierson, Jean Rabe, Barbara Siegel, Scott Siegel, Paul B. Thompson, Edo Van Belkom, Dan Willis, Christina Woods i inni. Każdy pisze swoim własnym stylem, częstokroć pisze tylko o wybranej przez siebie rasie albo w wybranym przez siebie okresie czasu historii Krynnu. Jedni napisali tylko jedną pozycję i się pożegnali a inni pozostali tu o wiele dłużej.

   Powstaje pytanie, czym świat Dragonlance wyróżnia się wśród wielu innych kreacji fantasy i fantastyki, dlaczego stał się jednym z najdłużej trwających światów wśród takiego zalewu literatury post-tolkienowskiej, dlaczego na całym świecie Dragonlance ma wiernych fanów i czytelników?
   Jedną z możliwych odpowiedzi jest ogromna różnorodność wątków, postaci, sposobów narracji czy prowadzonych intryg. Wynika to właśnie z tego mrowia autorów. Każdy z nich myśli i pisze troszkę inaczej, lecz wszyscy piszą jakby się na Krynnie urodzili.
   Do takiego panteonu pisarzy dokłada się całkiem spora grupa amatorów piszących dość regularnie na fanfiction.net. Na dzień dzisiejszy jest tam już 881 utworów różnej maści, od krótkich wierszyków do całkiem sporych opowiadań. Sama seria właściwa, wydawana przez Wizards of the Coast, liczy sobie ponad 140 pozycji książkowych , gier już wszakoż nie licząc. Jest co czytać, jest się w czym rozsmakować i na co czekać. Właśnie… czekać. Wydawnictwo „Zysk” trenuje rzeszę fanów serii w czekaniu, doprawdy już nie pamiętam kiedy wydano ostatnie tłumaczenie. Pozostaje czytać w oryginale lub czekać na tłumaczenia fanów (tu zapraszam na forum „smoczalanca.pun.pl”), które nie dorównując zawodowcom jednak pozwalają znów zanurzyć się w świecie Krynnu i przeżyć kolejne przygody.


   Czym zatem jest Dragonlance?
   Jest po pierwsze światem. Światem wymyślonym, lecz spójnym i logicznym (o ile magię, smoki etc uznamy za logicznie istniejące), posiadającym historię, kulturę, naukę i literaturę. Posiadającym społeczności przyjazne i skonfliktowane a nawet wrogie. Zupełnie jak u nas.
   Jest po drugie rzeszą fanów na całym świecie. Fanów piszących, czytających i grających. Fanów wciąż dzielących się między sobą wiedzą, doświadczeniami i fantazjami. Jest zjawiskiem społecznym.
   Jest po trzecie serią książek i gier. Jest więc owocem pracy twórczej, ogromnego nakładu wyobraźni i pragnień zaistnienia w lepszym, a w każdym razie, w innym świecie.
   Jest po czwarte (dla mnie osobiście najważniejsze) metodą ucieczki od szarej codzienności, metodą nabrania sił do dalszych, niełatwych zmagań. Czasami jest moim pierwszym światem.
   Zatem… Do zobaczenia… Może w Gospodzie Ostatni Dom a może gdzieś w Palanthas… Choć ja raczej pójdę do Thorbardinu… a może do Kenderówka?

Xazax - 2016-04-05 08:35:14

Padla propozycja reaktywacji Bloga... Teraz pytanie : w jakiej formie to zrobimy ? Temat samego Dragonlance jest lekko spalony bo malo kto juz to czyta, wydawcy tez nie pomagaja olewajac temat.
Moja propozycja jest taka : Zrobimy blog o fantastyce ogolnie, Ja moge pokryc temat gier tak zebym mial jakas role w tym wszystkim. Potrzebowalbym tylko na poczatku korekty Janka bo u mnie Slabo z pisownia. Jesli dostane dzis L4 to do mînca tygodnia przygotuje szkielet strony. Potrzebna mi tylko nazwa, moge tez popytac kilku ludzi czy sie nie przylacza.
Co wy na to ?

janjuz - 2016-04-05 09:00:45

Jestem zawsze za!!!! Pamiętaj tylko, proszę, że używam języka z czasów lekko zaprzeszłych więc korekta nie zawsze może Ci odpowiadać. Na takim blogu (obojętnie od jego formy) deklaruję recenzje książkowe i filmowe. Z fantasy i nie tylko.
Co do Dragonlance - temat NIE jest spalony dopóki jeden stary krasnolud tu jeszcze dycha! Siedzę, tłumaczę, udostępniam. Tylko chcieć to czytać.

Tu uśmiech do Saskii   ;)  "czytać ze zrozumieniem"

Ona przy okazji mogłaby chyba pomóc w opracowaniu formy graficznej.

A nazwa? Fantasmagia... Magswiat... czy kaoś podobnie (tak na gorąco i o tej porze mózg mi jeszcze nie pracuje - może po kawie)

janjuz - 2016-04-05 09:18:20

Poza tym wydaje mi się, że rozpoczynanie wszystkiego od nowa nie jest konieczne. Może da się rozwinąć i zmodyfikować dragonlanceblog, który już zacząłeś? Ja z tekstami mogę tam dalej nadawać.

Xazax - 2016-04-05 10:19:14

Ja tam już nawet haseł nie pamiętam, nie pamiętam na czym skończyłem. Lepiej będzie od nowa to zacząć

janjuz - 2016-04-05 22:49:41

Co do treści reaktywowanego bloga...
Przeglądając stare wpisy napotkałem i swoje wypociny pt. "Kurier Abanasinii - nieregularnik wielorasowy". Hmmm.... pomysł chyba wart odświeżenia. Warto byłoby tylko znaleźć jeszcze kogoś z lekkim piórem i kreatywnym poczuciem humoru. A jakby tak jeszcze zacięcie satyryczno - polityczne... mniam, istna uczta.

www.smoczalanca.pun.pl zaproszenia-slubne-tanio.eu wojnyswiatowe noclegi w Darłówku