DragonLance Forum

Forum dla fanów DragonLance, książek fantasy oraz RPG.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#21 2013-01-06 11:51:25

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: Tylko Fantasy wam w głowie

Na litość!
A tu jeszcze kłania się zapomniany J. Verne (chyba wszystko przeczytane!), i Rodziewiczówna (?), i Howard, i Nienacki (od Samochodzika po Skiroławki i Dagome), i Joe Alex (czyli znakomity Maciej Słomczyński, wydawał kryminały pod pseudonimem byle zarobić na wyjazd do Dublina i tłumaczenie Joyce’a!), i Chmielewska, i Orson Scott Card, i George R.R. Martin.
A tu z półki spogląda nie wspomniany jeszcze Łysiak (napoleonica i historia sztuki, że palce lizać, polityk do …), i Karol Olgierd Borhardt ze Znaczy Kapitanem, i jeszcze de Amicis, i Kir Bułyczow, i Agata Christie, i Stephen King (choć horrorów nie lubię), i Modesitt, i C.S. Forrester z Hornblowerem, i Marryatt z Peterem Simple.
Ludzie!!! Ja czytam od ponad 50 lat!!! To jest ta moja przewaga! Ale Wy macie po dwadzieścia parę lat, i tej przewagi NIKT Wam nie odbierze. To Wy poznacie nowe horyzonty o ile starczy Wam i odwagi i wytrwałości.
Jest w filozofii hinduskiej stara przypowieść o podziale mężczyzn wg wieku. Oto w pierwszej dwudziestce życia jesteś chłopie młodzieniaszkiem, w drugiej stajesz się wojownikiem, w trzeciej wodzem lub dyplomatą, by w czwartej stać się wreszcie mędrcem. Właśnie zacząłem mądrzeć. I czytam dalej!!!
Więcej wyliczanek nie podam bo bym was w kompleksy wpędził!!!


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#22 2013-01-14 00:28:14

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

Re: Tylko Fantasy wam w głowie

Napiszę trochę nie w temacie, gdyż czytając post Janka wzięło mnie na wspomnienia.
Po pierwsze, Janku jestem pod wrażeniem, właśnie postanowiłem,  że będę więcej czasu poświęcał na czytanie. Znaczna część moich znajomych nie czyta książek w ogóle. Ze mną z resztą było podobnie. Nienawidziłem czytać! Nienawidziłem, gdyż zawsze mnie do tego zmuszano. Pierwszą książką jaką przeczytałem z przyjemnością i z własnej woli był Harry Potter. Od tego czasu zacząłem czytać, nie jestem jakimś połykaczem książek. Nie mogę robić jednej rzeczy dłużej niż dwie godziny, choć by książka była nie wiem jak wciągająca, nie dam rady. Pewnie to przez moje lekkie adhd...
Na początku szkoły średniej bibliotekarka namówiła mnie na przeczytanie Silmarillionu. Od tego czasu zacząłem interesować się historią Ardy. Musiałem wiedzieć wszystko co związane jest ze światem stworzonym przez Tolkiena. Mapy i podobne sprawy, to stało się moim życiem i moją odskocznią od codzienności. Silmarillion w mojej opinii jest najlepszą książką Tolkiena, oraz najlepszą jaką kiedykolwiek czytałem. Później do mojej klasy dołączył kolega który również czytał książki, nie tylko fantasy ale głównie. Dzięki niemu poznałem np. Andrzeja Pilipiuka i jego Kroniki Jakuba Węndrowycza
Dragonlance poznałem w 2010 roku, a kilka miesięcy później założyłem to forum, nie mając w sumie większych nadziei na to, że ktokolwiek się tutaj zarejestruje.
Wczoraj zacząłem czytać książkę „Cyfrowa Twierdza” Dana Browna i zapowiada się świetnie.


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

#23 2013-01-14 10:48:40

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: Tylko Fantasy wam w głowie

Raistlinie!
  Jest między nami różnica pokoleniowa, z której nawet mój syn nie potrafi zdać sobie sprawy bowiem jest to kompletnie niemożliwe. To znaczy, on to przyjmuje do wiadomości ale nie może sobie tego uzmysłowić! Otóż ja dorastałem w czasach, gdy do wyboru były trzy metody spędzania wolnego czasu przez ludzi w wieku szkolnym: boisko, spotkania z kumplami i … książka. Zdajcie sobie sprawę, że ja, mając 60-tkę na karku, pamiętam czasy, gdy telewizja nadawała DWA RAZY W TYGODNIU, i to po trzy godziny! Myśmy naprawdę nie mieli wielkiego wyboru. Komputer to było coś przeogromnego i tajemniczego, byłem już studentem, gdy maszyna ODRA 1204 była wielkim osiągnięciem. System chłodzenia CPU zajmował piętro(!) budynku biurowego. Internet był bajką, którą tylko Lem umiał jakoś przewidzieć, zresztą gry komputerowe też przewidział (polecam przeczytanie Summa Technologiae, ale to ciężka rzecz).
Jeśli nie chciałeś stać pod budką z piwem (o które też łatwo nie było), boisko było zatłoczone a kumple zajęci to… czytałeś, bo nie miałeś wyboru! Pozostawały jeszcze zajęcia popołudniowe w dość zróżnicowanej ofercie (występowałem na deskach teatru amatorskiego, trenowałem strzelectwo sportowe i siatkówkę, zajmowałem się żeglarstwem) ale na wieczór zostawała książka. I tak mi pozostało! Nie uwierzysz, ale gdy dostaję nowy egzemplarz czegokolwiek to najpierw… otwieram i wącham! Do tego dochodzi pasja kolekcjonera – jak już zacznę jakąś serię to MUSZĘ zebrać i dokończyć, muszę to posiadać!
Piszesz, że właśnie zgłębiasz Pilipiuka! Znakomicie! To będzie dobry temat na forum, boć pisarz to znamienity. Jeżeli zaś lubisz jego nieco sarkastyczno-humorystyczny styl to z całą pewnością pokochasz Terry’ego Pratchetta „Świat Dysku”, tylko uprzedzam – około 50 pozycji!
Na zakończenie nieco długiego postu – Gdybym potrafił to po pierwsze wywaliłbym z życia naszego kulturalnego telewizję, zostałyby najwyżej informacje. Po drugie, ponieważ młodszemu pokoleniu łatwiej czyta się z monitora to przetworzyłbym na maksa książek do formatu e-book. Zważcie, moi drodzy, żadna telewizja ani nawet magowie kina 3D , nie zdołają dorównać waszej wyobraźni gdy czytacie wspaniały tekst!


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#24 2013-01-14 11:09:12

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: Tylko Fantasy wam w głowie

Raistlinie!
Piszesz w Chatboxie, że nie masz pojęcia, jak ożywić forum. Mam w związku z tym dla Ciebie dwie wiadomości; dobrą i …nienajlepszą. Nie będę pytał, którą wolisz tylko walę po kolei.
1.    Dobra
Na forum jest zarejestrowanych 296 osób, to dobrze bowiem tylu osobom chciało się wejść i przeczytać. Nie każdy musi od razu pisać, nie każdy LUBI pisać, woli konsumować opinie innych. Można się z tym zgadzać lub nie (ja się nie zgadzam) ale to i tak niczego nie zmieni. Z tych 296 osób 16 napisało co najmniej 10 postów, czyli masz to jest trochę powyżej 5%. I tu zaskoczenie kompletne; jest to forum o 3% powyżej średniej! Tak, tak, statystyczna średnia osobników aktywnych w społeczeństwie wynosi 2%! Więc nie narzekaj tylko…
2.    Nienajlepsza
… pisz. Jedyną metodą ożywiania takich for jest ciągłe pisanie na wszelkie możliwe tematy. Po jakimś czasie wykrystalizuje się grupa osób aktywnych, na które zawsze będziesz mógł liczyć. Początek, jakieś pięć-siedem lat(!), to mozolna praca. Obiecuję, że Cie wesprę twórczo i będę pisał jak szalony.
Na zakończenie uwaga dość szczególna:
   Sporo ludzi nie rozumie znaczenia słowa „forum” jako miejsca wymiany myśli. Myśli nie da się zamknąć w wypowiedzi typu „WOW! Ale czad”. Z tego powodu opuściłem już kilka platform. Na tym forum, co uważam za wielce obiecujące, jest parę osób, które do wyrażania myśli stosują zdania a nie ich równoważniki a swoje przemyślenia potrafią nie tylko opisać, ale i uzasadnić. To baaardzo pozytywne.
Post dość długi, więc nie pakuję się do Chatboxu lecz w forum.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#25 2013-01-14 11:43:22

 Raistlin

Shalafi

8930444
Skąd: Myślenice
Zarejestrowany: 2010-08-01
Posty: 1157
WWW

Re: Tylko Fantasy wam w głowie

Małe sprostowanie, Pilipiuka czytałem w technikum. „Świat Dysku” polecała mi moja ciotka i kolega. Tak więc jesteś trzecią osobą która poleca mi tą książkę, byłbym głupi jak bym po nią nie sięgną. Ale wcześniej w planach mam jeszcze „Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza. Fakt, różnica pokoleniowa ma tutaj ogromne znaczenie. Teraz młody człowiek ma tyle różnych możliwości spędzenia wolnego czasu, że książki schodzą często na dalszy plan. Co do TV, sam telewizji nie oglądałem od pół roku i dobrze mi z tym. Mimo to wiem co się dzieje na świecie z internetu. Myślę, że jest to pewniejsze źródło niż zakłamana telewizja, robiąca nierzetelne reportaże i szukająca taniej sensacji. Jeśli chodzi o politykę, telewizja przedstawia fakty w krzywym zwierciadle i manipuluje opinią publiczną. Wolę przeczytać felieton w gazecie i na tym budować swój światopogląd.


Co do użytkowników, większość zarejestrowanych to osoby które nazywam e-book downloaderami… rejestrują się tylko by zobaczyć linki do e-booków. Zrobiłem ten zabieg by zwiększyć atrakcyjność forum dla osób które wchodzą tutaj pierwszy raz. Reklamy nam nie potrzeba, gdyż pierwsze miejsce w Google oraz link w wikipedi wystarczą by nas znaleźć. Tak więc, problemem są - tematy do rozmowy, tak mi się przynajmniej wydaje. Chętnie odpisywał bym na wszystkie posty, jednak czasami po prostu mało wiem na dany temat, mimo że jestem tutaj adminem, nie przeczytałem wszystkich pozycji z DL (tak wiem, nadrobię to).


"Stajenny ma swój humor i kopie psa. Mag ma swoje humory i znika miasteczko."

http://www.smoczalanca.pun.pl/_fora/smoczalanca/gallery/2_1327707076.jpg

Offline

 

#26 2013-01-14 12:13:59

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: Tylko Fantasy wam w głowie

Tematy do rozmowy.

Raistlinie!
Tematy wynikają z rozmowy, jaką tyczyć mogą dwaj zainteresowani rozmową ludzie! Właśnie zainspirowałeś mnie do wypowiedzi na dwa tematy:
1. TV - jedyne co oglądam od kilku już lat to parę transmisji sportowych z wybranych dziedzin (won z piłką nożną w polskim wydaniu!)
2. Terry Pratchett - ludzie, coś siedzi chyba w samym imieniu Terry! Znakomicie autorzy tego imienia to Pratchett, Goodkind oraz Brooks. Pewnie znalazłbym więcej. Pratchett jest najbardziej znany ze "Świata Dysku, który zaczynać trzeba koniecznie od "Koloru Magii" i "Równoumagicznienia". Uprzedzam - rzecz wciąga, wsysa i powoduje kolki ze śmiechu. Terry jest znakomitym obserwatorem i satyrykiem a naszą rzeczywistość wykpiwa do bólu. Jest to fantasy całkowicie nie-tolkienowska lecz tak smakowita, że wszystkie pozycje już zebrałem. Tutaj muszę dodać słówko o tłumaczeniu: jest absolutnie doskonałe. Tłumacz (Piotr W. Cholewa) dokonał arcydzieła przekładu tekstu, który do przełożenia był koszmarnie trudny. Czytałem przekłady, czytałem parę oryginałów; wiem, co mówię.

No i popatrz, jak się ożywia.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#27 2013-01-16 11:22:58

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: Tylko Fantasy wam w głowie

Raistlinie!

Jeszcze jedno w temacie, jaki poruszyłeś 14.01. Chodzi o tych tzw. e-book downloaderów: zauważ, ze dzięki takiej metodzie rozwoju forum jakieś dwieście osób ściągnęło a ze 150 pewne przeczytało którąś pozycję z DL. Zaintrygowany tym faktem zacząłem na forum wchodzić często i sprawdzam, kto jest obecny! Okazuje się, że prawie zawsze wpadam na kogoś, kto zarejestrował się dość dawno, nie napisał nawet jednego postu ale wraca i CZYTA. Jest zatem prawdopodobne, że kiedyś coś skrobnie. W ten (dość mało legalistyczny) sposób rozwija się grono czytających DL bowiem na wydawnictwo ZYSK nie bardzo można liczyć.
Ja chyba zacznę tu jeszcze jedną formę aktywności - na serwerach amerykańskich jest portal pt. "fanfiction.net". Jest tam cały dział poświęcony DL, niech mnie lich jeśli nie ma tam 800 pozycji, głównie kilkustronicowych opowiastek ale coś większego się może znaleźć. Proponowałbym, a to będzie już całkiem legalne, poćwiczyć tłumaczenia wybranych pozycji i takowe na forum publikować. Znakomicie może to poszerzyć cały nasz światek Krynnu!! I okolic też, bowiem pozycji tolkienowskich jest tam mnóstwo!

Ostatnio edytowany przez janjuz (2013-01-16 11:24:59)


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#28 2013-01-16 15:43:07

 Arvina

Księżniczka Mithrilowej Hali

Zarejestrowany: 2012-11-08
Posty: 154

Re: Tylko Fantasy wam w głowie

Witam

Po przeczytaniu wypowiedzi Janka pomyślałam że ktoś czyta mi w myślach. Dokładnie chodzi o to, że również wpadłam na pomysł założenia tzw. Kącika Tłumacza, z tym że nie byłam pewna czy jest legalne takowe tłumaczenie czyichś prac. Bo wiadomo, że dla własnego użytku można to robić... Ale żeby to rozpowszechniać? Tego już do końca nie wiem.

W każdym razie byłby to jakiś sposób na ożywienie forum z czego byśmy się wszyscy radowali Gdyby tylko udało się zebrać taką grupę tłumaczy od razu zrobiłoby się ciekawie.

Offline

 

#29 2013-01-16 16:54:56

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: Tylko Fantasy wam w głowie

Cześć Arvina!
Tłumaczyć może każdy, poddawać swoje tłumaczenia twórczej (bardziej lub mniej) krytyce - również. W kręgu miłośników możesz to tłumaczenie rozpowszechniać o ile wiesz komu je przesyłasz i po co. Nie powinno się takich tłumaczeń wrzucać na ogólnie dostępny serwer bowiem jest to upublicznianie! A to bywa nawet karalne! Przykładowo: tłumaczę "Kendermore" i przesyłam kolejne rozdziały współpracującym ze mną osobom na forum, chodzi o poprawienie jakości tłumaczenia (o dziwo, problem nie leży w znajomości angielskiego lecz polskiego!!!!).
To, co powyżej napisałem, dotyczy wszystkiego, co posiada tzw. copywright. Twórczość fanów na fanfiction takich ograniczeń nie ma i tłumaczenia są wręcz mile widziane, jest to bowiem propagowanie twórczości non profit. Dzisiaj sprawdziłem: na fanfiction jest ok.850 tekstów z DL oraz ponad 4.500 (!) tokienowskich. Nasz świat poszerza się znakomicie, jest o czym mówić, tematów nie braknie nigdy!
Ze swej strony - tłumaczę i tłumaczyć będę. Prośba jednak do Shalafi Raistlina, by opracował metodę wrzucania tekstów (a niektóre mają po kilkadziesiąt stron) tak, by były dostępne wyłącznie dla uczestników forum. Wtedy można bawić się również wydawnictwami zawodowymi (w celu, oczywiście, krytyki twórczej.

Ostatnio edytowany przez janjuz (2013-01-16 16:58:45)


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#30 2013-01-16 17:01:26

 Silvara

Giermek

3098930
Skąd: zDolny Śląsk
Zarejestrowany: 2013-01-16
Posty: 45

Re: Tylko Fantasy wam w głowie

Pozwolę sobie wrócić do tematu (-; Poza DL namiętnie czytam Achaję, to się raczej do fantastyki nie zalicza... I Joanna Chmielewska, uwielbiam jej styl, zwłaszcza w "Dzikim Białku", "Skarbach" czy "Nawiedzonym Domu". Lektur szkolnych nie liczę.

Offline

 

#31 2013-01-16 17:01:29

 Arvina

Księżniczka Mithrilowej Hali

Zarejestrowany: 2012-11-08
Posty: 154

Re: Tylko Fantasy wam w głowie

Dziękuje za wytłumaczenie sprawy

Co do tych tłumaczeń... Nie jestem może jakimś orłem z angielskiego, ale mogę pomóc w wolnej chwili, gdybym się na coś przydała. Może nie koniecznie teraz, bo sesja się zbliża, ale potem czemu nie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
ehotelsreviews