DragonLance Forum

Forum dla fanów DragonLance, książek fantasy oraz RPG.


#21 2012-10-24 20:00:55

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: DragonLance Kolejność czytania

Sam czytałem DL w takiej kolejności jak Zysk serię wydawał, początkowo było to w porządku lecz teraz, po kilkudziesięciu już tomach, mam wątpliwości. Proponowałbym zastanowienia chwilkę nad możliwością umieszczenia serii "Meeting Sextet" czyli SPOTKANIA najpierw, potem "Preludes" ( prawidłowo będzie po polsku PRELUDIA?) a dopiero potem Kroniki. Chodzi o to, że bohaterowie najpierw się poznają i zaprzyjaźniają (Spotkania) a potem rozstają na pięć lat, poznajemy ich historię (Flint the King) to już Preludia.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#22 2012-11-01 22:15:48

rappar

Zwykły obywatel

Zarejestrowany: 2012-11-01
Posty: 2

Re: DragonLance Kolejność czytania

Kroniki Raistlina bym wrzucił jako pierwsze, one mówią nam o początkach drużyny.

Offline

 

#23 2012-11-03 11:12:58

justElf

Giermek

Zarejestrowany: 2012-11-02
Posty: 10

Re: DragonLance Kolejność czytania

Witam wszystkich
jako że byłem (tak byłem bo Zysk i spółka zaprzestało od ok roku wydawnictwa naszej kochanej serii) wielki fanem sagi DL, i jestem szczęśliwym posiadaczem wszystkich tytułów w jęz. polskim poniżej przedstawiam chronologię w jakie powinno się czytać sagę (miłej lektury):

Saga Dragonlance w Polsce
Lp.    TYTUŁ Autor  /cykl           TOM
1    IRDOWIE    Linda P. Baker /Zaginione Opowieści     II
2    SMOKI    Douglas Niles /Zaginione Opowieści     VI
3    KAGONESTI    Douglas Niles /Zaginione Opowieści     I
4    PIERWORODNY Paul B.Thomson, Tonya C.Cook /Kroniki Elfich Narodów     I
5    DARGONESTI    Paul B. Thomson, Tonya C. Cook /Zaginione Opowieści     III
6    WYPRAWA WOJOWNIKA    Paul B. Thomson, Tonya C.Cook /Trylogia Ergoth I
7    LEGENDA O HUMIE    Richard A. Knaak /Bohaterowie     I
8    MINOTAUR KAZ    Richard A. Knaak /Bohaterowie II I
9    KRAINA MINOTAURÓW    Richard A. Knaak /Zaginione Opowieści     IV
10    WYBRANIEC BOGÓW    Chris Pierson /Kroniki króla-kapłana     I
11    SZCZĘŚCIE ŁASICY    Michael Williams /Bohaterowie     III
12    RYCERZ GALEN    Michael Williams /Bohaterowie II     III
13    NOC OKA    Mary Kirchoff /Obrońcy Magii     I ***
14    BRATNIE DUSZE    Mark Anthony, Ellen Porath /Spotkania I
15    GORĄCZKA PODRÓŻY    Mary Kirchoff, Steve Winter /Spotkania     II
16    MROCZNE SERCE    Tina Daniell /Spotkania     III
17    KUŹNIA DUSZ    Margaret Weis /Kroniki Raistlina     I
18    TOWARZYSZE BRONI    Margaret Weis, Don Perrin /Kroniki Raistlina     II
19    WROTA THORBARDINU    Dan Parkinson /Bohaterowie II     II
20    OSTRZE BURZY    Nancy Varian Berberick /Bohaterowie     II
21    SMOKI JESIENNEGO ZMIERZCHU    Margaret Weis, Tracy Hickman /Kroniki I
22    SMOKI KRASNOLUDZKICH PODZIEMI    M.Weis, T.Hickman /Zaginione Kroniki I
23    SMOKI ZIMOWEJ NOCY    Margaret Weis, Tracy Hickman /Kroniki II
24    SMOKI WIOSENNEGO ŚWITU    Margaret Weis, Tracy Hickman /Kroniki     III
25    BRYGADA ŚMIERCI    Margaret Weis, Don Perrin /Brygada Kanga     I
26    DALAMAR MROCZNY    Nancy Varian Berberick /-     I
27    CZAS BLIŹNIAKÓW    Margaret Weis, Tracy Hickman /Legendy     I
28    WOJNA BLIŹNIAKÓW    Margaret Weis, Tracy Hickman /Legendy     II
29    PRÓBA BLIŹNIAKÓW    Margaret Weis, Tracy Hickman /Legendy III
30    DRUGIE POKOLENIE    Margaret Weis, Tracy Hickman /-     I
31    SMOKI LETNIEGO PŁOMIENIA    Margaret Weis, Tracy Hickman /Kroniki IV
32    DRAKOŃSKIE METODY    Margaret Weis, Don Perrin /Brygada Kanga     II
33    SMOKI CHAOSU    Margaret Weis, Tracy Hickman /-     I
34    ŚWIT NOWEJ ERY    Jean Rabe /Smoki Nowej Ery     I
35    DZIEŃ BURZY    Jean Rabe /Smoki Nowej Ery     II
36    ZMIERZ CHAOSU    Jean Rabe /Smoki Nowej Ery     III
37    SMOKI UPADŁEGO SŁOŃCA    Margaret Weis, Tracy Hickman /Wojna Dusz I
38    SMOKI ZAGUBIONEJ GWIAZDY    Margaret Weis, Tracy Hickman /Wojna Dusz     II
39    SMOKI ZAGINIONEGO KSIĘŻYCA    Margaret Weis, Tracy Hickman /Wojna Dusz     III
40    BURSZTYN I POPIÓŁ    Margaret Weis /Mroczny Uczeń     I
41    BURSZTYN I ŻELAŻO    Margaret Weis /Mroczny Uczeń     II
42    W POSZUKIWANIU MOCY    all in /Smoki Wojny Dusz     -  **
43    KRASNOLUDY ŻLEBOWE    Dan Parkinson /Zaginione Opowieści     V
44    MAGIA KRYNNU    all in /Opowieści     I
45    MORD W TARSIS    John Maddox Roberts /-     I

*w miarę chronologicznie - dlatego że wiele książek zaczyna się w miejscu gdzie ją umieściłem a kończy kilka lub kilkanaście książek dalej
** od tego tytułu są to wolne powieści umieszczone gdzieś pośrodku, po lub gdzie bądź
*** mała dygresja  póki co nie udało mi się do końca ustalić która z książek Noc Oka czy saga o Galenie są pierwsze w kolejności, niemniej jednak na dzień dzisiejszy nie robi to żadnej róznicy w czytaniu

Generalnie to wydawnictwem zajmuje sie Z-sk i Sp-ka - dają ciała po całości ewidentny brak konsekwencji w wydawaniu książek i skaczą po sadze jak Małysz po bułki, zamiast wydać pełny cykl to tego trochę tego trochę itd. nic tylko lać i patrzeć czy równo puchnie

Offline

 

#24 2012-11-04 20:15:46

 U'

The Knight of Solamnia

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2011-10-09
Posty: 460

Re: DragonLance Kolejność czytania

justElf napisał:

[...]poniżej przedstawiam chronologię w jakie powinno się czytać sagę [...]

To co przedstawiłeś to chronologia - ułożenie książek wg czasów, w których się dzieje ich akcja. Ja osobiście uważam, że wpierw trzeba przeczytać "Kroniki" (3 części), następnie "Legendy" (3) a dalej już jak się chce - oczywiście oprócz głównego wątku, czyli "Drugiego Pokolenia", "Smoków Letniego Płomienia", "Smoków Nowej Ery", "Wojny Dusz" i "Mrocznego Ucznia", które to książki czytać trzeba w podanej kolejności.
Dlaczego uważam, że KONIECZNIE trzeba zacząć od "Kronik"? - Książki te są tak dobrze napisane i wciągające, że w czytających (przynajmniej w większości) pojawi się uczucie "niedosytu" Krynnu i pewnego rodzaju miłości i więzi, którą potem ciężko zerwać:) "Kroniki" były pierwszymi książkami z DL i stanowią podstawę wszystkiego. Nie chciałbym czytać wpierw, tak jak proponował JANJUZ serii "Spotkania", a następnie "Preludes" bo znałbym bohaterów na wylot i "Kroniki" nie byłyby tak ciekawe (a wręcz nudne i przewidywalne). Czytając wpierw "Kroniki" zapoznaję się z bohaterami, ale część ich przeszłości jest dla mnie nie znana i dzięki temu jest ciekawiej. Żeby to zobrazować posłużę się przykładem. Dopiero w 3 części "Kronik", czy nawet na początku "Legend" dowiadujemy się o Fistandantilusie. Wcześniej jedynie możemy domyślać się, że z ukochanym przez nas wszystkich magiem jest coś nie tak, że istnieje jakaś druga osobowość w nim. Gdybyśmy czytali tak jak proponujecie, wiedzielibyśmy od początku w "Kronikach" o co chodzi. Co więcej "Kroniki" są tak zbudowane, że zakładają, że nie znamy bohaterów, pozwala na powolne odkrywanie ich dla nas. Później, gdy jesteśmy już doświadczonymi znawcami DL możemy pokusić się o przeczytanie książek ponownie, w podanej przez was, moi drodzy, kolejności, odkrywając na nowo naszych bohaterów. Książki z serii spotkania również są tak pisane, żeby ukazać nam źródła zachowań i związków znanych z "Kronik", ale nie mogą być one pierwszym daniem, a dopiero deserem.


Est Sularus oth Mithas

Offline

 

#25 2012-11-05 10:09:25

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 829

Re: DragonLance Kolejność czytania

Chapeau bas, Messieur le chevalier!
  Zaiste, czytanie w porządku chronologii Krynnu niewiele mieć musi wspólnego z dramaturgią opowieści. Nie idzie nam wszak o przeprowadzanie badań historycznych lecz o czytanie dobrej, wciągającej i intrygującej historii. Może dlatego nie pomstuję na Zysk i s-ka za kolejność wydawania opowieści, lecz za ich BRAK!!! Kolejność wydań, prowadzona na początku, kiedy to oryginały pochodziły z TSR a jeszcze nie z Wizards of the Coast, jest zatem prawidłowa. Z tego, co mi wiadomo, w takiej kolejności rzecz powstawała. I tak ją czytajmy.
  Skoro zaś jestem przy głosie to chciałbym zwrócić waszą uwagę (a może poinformować, bowiem po polsku to jeszcze nie wyszło), że dorasta nam niezgorsze pokolenie kolejnych autorów DL. Seria Anvil of Time (Kowadło czasu) to tacy autorzy jak Lucien Soulban, czy też Dan Willis. Przyznam, żem o nich jeszcze nie słyszał lecz gdy rzeczy przeczytam (a już na półce czekają) to nie omieszkam swej rekomendacji tu opublikować

Ostatnio edytowany przez janjuz (2012-11-05 10:11:29)


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#26 2012-11-05 15:38:56

justElf

Giermek

Zarejestrowany: 2012-11-02
Posty: 10

Re: DragonLance Kolejność czytania

U' napisał:

justElf napisał:

[...]poniżej przedstawiam chronologię w jakie powinno się czytać sagę [...]

To co przedstawiłeś to chronologia - ułożenie książek wg czasów, w których się dzieje ich akcja. Ja osobiście uważam, że wpierw trzeba przeczytać "Kroniki" (3 części), następnie "Legendy" (3) a dalej już jak się chce - oczywiście oprócz głównego wątku, czyli "Drugiego Pokolenia", "Smoków Letniego Płomienia", "Smoków Nowej Ery", "Wojny Dusz" i "Mrocznego Ucznia", które to książki czytać trzeba w podanej kolejności.
Dlaczego uważam, że KONIECZNIE trzeba zacząć od "Kronik"? - Książki te są tak dobrze napisane i wciągające, że w czytających (przynajmniej w większości) pojawi się uczucie "niedosytu" Krynnu i pewnego rodzaju miłości i więzi, którą potem ciężko zerwać:) "Kroniki" były pierwszymi książkami z DL i stanowią podstawę wszystkiego. Nie chciałbym czytać wpierw, tak jak proponował JANJUZ serii "Spotkania", a następnie "Preludes" bo znałbym bohaterów na wylot i "Kroniki" nie byłyby tak ciekawe (a wręcz nudne i przewidywalne). Czytając wpierw "Kroniki" zapoznaję się z bohaterami, ale część ich przeszłości jest dla mnie nie znana i dzięki temu jest ciekawiej. Żeby to zobrazować posłużę się przykładem. Dopiero w 3 części "Kronik", czy nawet na początku "Legend" dowiadujemy się o Fistandantilusie. Wcześniej jedynie możemy domyślać się, że z ukochanym przez nas wszystkich magiem jest coś nie tak, że istnieje jakaś druga osobowość w nim. Gdybyśmy czytali tak jak proponujecie, wiedzielibyśmy od początku w "Kronikach" o co chodzi. Co więcej "Kroniki" są tak zbudowane, że zakładają, że nie znamy bohaterów, pozwala na powolne odkrywanie ich dla nas. Później, gdy jesteśmy już doświadczonymi znawcami DL możemy pokusić się o przeczytanie książek ponownie, w podanej przez was, moi drodzy, kolejności, odkrywając na nowo naszych bohaterów. Książki z serii spotkania również są tak pisane, żeby ukazać nam źródła zachowań i związków znanych z "Kronik", ale nie mogą być one pierwszym daniem, a dopiero deserem.

witaj
jak zaznaczyłem na początku postu - jest to chronologiczny przebieg wydarzeń lektury w jakim powinno się czytać (dla tych dla których miało to znaczenie) - ja osobiście podobnie do Ciebie miałem to szczęście że przygodę zacząłem od Smoków Jesiennego Zmierzchu stąd pewnie zamiłowanie sagą, w czym popieram Twoją tezę, niemniej jednak tytuł wątku był dla mnie jednoznaczny, a przyznaje że sporo czasu zajęło mi uporządkowanie ich, ponieważ zaraz po kronikach trudno było mi znaleźć odpowiednią książkę...skąd mogłem wiedzieć co dalej skoro próżno było takiej listy szukać?

Offline

 

#27 2012-11-15 16:08:08

araitiK

Zwykły obywatel

Zarejestrowany: 2012-11-13
Posty: 1

Re: DragonLance Kolejność czytania

Przygodę z Dragonlance zaczęłam od kronik Raistlina i po nich przeszłam do Smoków jesiennego zmierzchu.Chciałam sięgnąć potem po Smoki zimowej nocy ale czułam,że coś mnie ominęło wiec sprawdzając co piszą w internecie zauważyłam podpowiedz o Smokach podziemnych krasnoludów (Zaginione kroniki)  i tam znalazłam odpowiedz na wyrwę w opowiadaniu.Teraz natomiast jestem w połowie Smoków zimowej nocy i po przejściu do Księgi II zastanawiam się czy czytać dalej czy znów poszukać części zatykającą dziurę w historii???

Offline

 

#28 2012-11-16 16:24:53

 Vanthanoris

Rycerz Miecza

6502606
Skąd: Wolin
Zarejestrowany: 2011-11-12
Posty: 132

Re: DragonLance Kolejność czytania

Czytaj - zanim zostanie ona wydana przez szanowne wydawnictwo "Zysk i S-ka" (jeśli w ogóle to nastąpi), to zdążysz przeczytać całą serię dragonlance.

Offline

 

#29 2018-07-24 20:00:23

DeepHeat

Rycerz Korony

Zarejestrowany: 2018-03-31
Posty: 61

Re: DragonLance Kolejność czytania

Errata do chronologii powieści wydanych po polsku - w nawiasach daty z ery Krynnu. Wedle tego zestawienia staram się mniej więcej trzymać moją kolekcję.
Jak córy zaczną czytać na poważnie, oczywiście zaczną od Kronik

SMOKI (8500 przed Kataklizmem)
IRDOWIE (6320 przed Kataklizmem)
KAGONESTI (3811 przed Kataklizmem)
WYPRAWA WOJOWNIKA (2421 przed Kataklizmem)
PIERWORODNY (2308 przed Kataklizmem)
DARGONESTI (1793 przed Kataklizmem)
LEGENDA O HUMIE (1020 przed Kataklizmem)
MINOTAUR KAZ (1013 przed Kataklizmem)
KRAINA MINOTAURÓW (1010 przed Kataklizmem)
WYBRANIEC BOGÓW (40 przed Kataklizmem)

------------- K A T A K L I Z M ----------------

SZCZĘŚCIE ŁASICY (228)
RYCERZ GALEN (231)
BRATNIE DUSZE (249)
MROCZNE SERCE (325)
KUŹNIA DUSZ (331)
GORĄCZKA PODRÓŻY (334)
WROTA THORBARDINU (339)
NOC OKA (339)
TOWARZYSZE BRONI (346)
OSTRZE BURZY (348)
DALAMAR MROCZNY (349)
SMOKI JESIENNEGO ZMIERZCHU (351)
SMOKI KRASNOLUDZKICH PODZIEMI (351)
SMOKI ZIMOWEJ NOCY (352)
SMOKI WIOSENNEGO ŚWITU (352)
KRASNOLUDY ŻLEBOWE (352)
CZAS BLIŹNIAKÓW (356)
WOJNA BLIŹNIAKÓW (39 przed Kataklizmem, ale w tym przypadku nie znaczenia)
PRÓBA BLIŹNIAKÓW (357)
MORD W TARSIS (371)
DRUGIE POKOLENIE (378)
MAGIA KRYNNU (381)
SMOKI LETNIEGO PŁOMIENIA (383)
BRYGADA ŚMIERCI (383)
DRAKOŃSKIE METODY (384 / 1 po Drugim Katakliźmie)
ŚWIT NOWEJ ERY (384/ 1 po Drugim Katakliźmie)
DZIEŃ BURZY (414 / 31 po Drugim Katakliźmie)
ZMIERZCH CHAOSU (416 / 33 po Drugim Katakliźmie)
SMOKI UPADŁEGO SŁOŃCA (421 / 38 po Drugim Katakliźmie)
SMOKI ZAGUBIONEJ GWIAZDY (421 / 38 po Drugim Katakliźmie)
SMOKI ZAGINIONEGO KSIĘŻYCA (421 / 38 po Drugim Katakliźmie)
W POSZUKIWANIU MOCY (421 / 38 po Drugim Katakliźmie)
BURSZTYN I POPIÓŁ (422 / 39 po Drugim Katakliźmie)
BURSZTYN I ŻELAZO (422 / 39 po Drugim Katakliźmie)

SMOKI CHAOSU    ??

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
BetonovÊ jímky Vlaťim a okolí Výroba przegrywanie kaset vhs,hi8,minidv,betacam,magnetof