DragonLance Forum

Forum dla fanów DragonLance, książek fantasy oraz RPG.


#1 2016-04-03 21:31:00

saskia

Giermek

Zarejestrowany: 2016-03-07
Posty: 19

Jak wyobrażacie sobie postacie?

Taki mały teścik wyobraźni, niektórzy mają ją bardziej, niektórzy mniej, ale każdy kto czytał książkę może wnieść coś nowego i ciekawego. Jako, że w zwyczaju mam pytać się innych ludzi (obcych lub nie) o ich wyobrażenia postaci, które nie raz i nie dwa wyciągnęły mnie z kryzysu weny twórczej, was też się o to zapytam. Często podczas setnego czytania opisu włosów, skóry czy oczu mogę coś pominąć, coś co będzie ważne lub mniej ważne, ale sprawi, że postać bez tego staje się mniej pełna. Teoretycznie opis w książkach jest zawarty, ale nie od dziś wiadomo, że to czego nie ma w książce tworzy nasza wyobraźnia
A konkretniej...
Jak wyobrażacie sobie krasnoludy? Nie każde muszą wyglądać tak samo. Raistlin i jego oczy? Czytałam wiele komentarzy pod jego obrazami dotyczące jego oczu i nie wiem czy kiedykolwiek wszyscy byli zgodni co do ich wyglądu Albo elfy Qualinesti, niby są tradycyjnymi elfami, ale jednak jest cała masa obrazów  na których wyglądają przeróżnie.
Tak samo sprawa się ma u mnie z Panciem Sapkowskim, zapewne widzieliście elfy stworzone przez CDPR? Całkowicie się z ich wyobrażeniem nie zgadzam, dla mnie ich elfy są zbyt ludzkie ot co nie mają tych  fałszywych i przerażających oczu. Czegoś mi w nich brak.
Można też jak najbardziej wrzucać grafiki, które jak najbardziej zgadzają się dla was z opisem postaci

Ostatnio edytowany przez saskia (2016-04-03 21:32:49)

Offline

 

#2 2016-04-04 19:51:01

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 758

Re: Jak wyobrażacie sobie postacie?

Jako stary krasnolud pisać będę (przynajmniej na początek) o krasnoludach.

Jak sobie wyobrażam krasnoludy?
1.    Zacznę od charakteru, jaki powinien znaleźć odzwierciedlenie w wyrazie twarzy i całej posturze.
1.1.    Są więc krasnoludy osobnikami zamkniętymi w sobie, mało towarzyskimi i nieco mrukliwymi. Jeśli jednak już z innym osobnikiem (choćby i odmiennej rasy) zawrą przyjaźń można się spodziewać dochowania tej przyjaźni niezależnie od okoliczności.
1.2.    Dotrzymywanie tej przyjaźni bierze z dwóch, niezależnych od siebie, cech charakteru – są więc krasnoludy niezwykle honorowe a złamanie przyjaźni uznają za postępek godny najwyższego potępienia, są też krasnoludy ogromnie uparte, tak uparte, że nawet przyznanie się do popełnienia błędu uznają za ujmę na honorze. Cechy te są nieźle widoczne w zaciętym wyrazie twarzy, krzaczastych i wiecznie namarszczonych brwiach oraz raczej rzadko widocznym uśmiechu. Choć śmiać się na całe gardło potrafią i lubią to uśmiech przyjazny czy kpiarski należą do rzadkości.
2.    Twarz
2.1.    Najbardziej charakterystyczną cechą twarzy krasnoludów są ich oczy. Jako naród cały i rasa wywodząca się z podziemi, nawet krasnoludy podgórskie – Neidarowie też pochodzą z grot skalnych, muszą mieć wzrok przystosowany do widzenia w ciemności. A zatem oczy spore, wręcz nieproporcjonalnie duże w stosunku do twarzy, a w dodatku odznaczające się bardzo dużymi, czarnymi i łatwo akomodowanymi źrenicami. Co poniektórzy twierdzą nawet, że krasnoludy potrafią prowadzić obserwację cieplną, jakby ich zakres widzialności wkraczał w podczerwień.
2.2.    Dość charakterystyczny jest też w twarzy krasnoludów nos. Właściwie nie bardzo wiadomo czemu bowiem żadne przystosowanie ewolucyjne tego nie wymagało (może nawet przeciwnie) lecz nosy krasnoludów są opisywane jako spore narośle na gębie, zazwyczaj bulwiaste i nierzadko obdarzone nawet brodawkami. To ostatnie dotyczy zwłaszcza krasnoludów żlebowych.
2.3.    Usta są zazwyczaj niewidoczne bowiem większość twarzy męskich osobników pokrywa broda. Broda zazwyczaj gęsta, kręcona, często zapleciona w różne fantazyjne wzory. Czasem splot brody zależy od przynależności klanowej lub wykonywanego zawodu.
3.    Budowa ogólna
3.1.    Krasnoludy liczą sobie ok. 4 – 4,5 stopy wzrostu. Jakby tak przyłożyć do tego typową stopę anglosaską (1 ft = 32 cm) to mamy osobnika o wzroście od 128 do 144 cm. Choć z pewnością bywają tu wyjątki 5 stopowe. Charakterystyczny dla krasnoludów jest stosunek wzrostu do szerokości w barkach. O ile dla człowieka ta proporcja wynosi jak 4 lub nawet 5 do 1 to w przypadku krasnoludów najczęściej wynosi 2 do 1. Oznacza to, że mamy do czynienia z sylwetką niezwykle krępą, znamionującą sporą siłę fizyczną i wytrzymałość. Może z tego właśnie względu noszą broń o drzewcach nierzadko przekraczających ich wzrost.
3.2.    Kolejną, a wynikającą po części z poprzedniego punktu, anomalią jest wielkość głowy stosunku do reszty ciała. O ile u ludzi długość głowy od podbródka do czubka czaszki mieści we wzroście 7 razy to dla krasnoludów ta proporcja jest bardzie zbliżona do ludzkich dzieci i wynosi 4-5.

4.    Ubiór.
4.1.    I tu zaczynamy rzecz najbardziej zróżnicowaną; ubiór krasnoluda zależy od kilku czynników – klanu do jakiego przynależy, zawodu jaki wykonuje, terytorium w jakim przyszło mu żyć. Nie widzę za dobrze różnic klanowych (poza kolorami noszonych strojów – troszkę jak u Szkotów) natomiast istotniejsze są różnice zawodowe. Żołnierz np. będzie nosił inny strój (nawet nie na służbie) niż stolarz czy kowal. Żyjący na powierzchni będzie nosił jeszcze inne ubranie a to ze względu na inną dostępność materiałów na ubrania wśród farmerów a inną wśród górników.
4.2.    Nakrycie głowy.
Tutaj różnica musi wystąpić bardzo istotna i to widoczna na pierwszy rzut oka. Istnienie daszka lub też jego brak. Dla krasnoludów podgórskich, obdarzonych świetnym, nocnym wzrokiem podobnie do ich górskich kuzynów, promienie słońca mogą być więc boleśnie oślepiające. Tak więc ich nakrycia głowy MUSZĄ być zaopatrzone w daszek. Z kolei górskim pobratymcom taki daszek by tylko zawadzał w podziemiach więc ich czapki daszków mieć nie będą.
4.3.    Kaftany i tuniki.
Różnice, poza barwami klanowymi, będą stanowić odzwierciedlenie dostępności materiałowej. Neidarowie będą nosić sporo odzieży tekstylnej uzupełnianej skórzanymi dodatkami; pasy, sprzączki, torby, sakwy. Krasnoludy górskie zdobywają materiał odzieżowy drogą handlu lub nocnych polowań. Tak więc w ich strojach przeważać będzie skóra (boć i wytrzymalsza co się pod ziemią bardzo liczy) uzupełniana kupowanymi tkaninami.
4.4.    Obuwie.
Tutaj różnica wynika tylko ze środowiska życia. Przebywający w podziemiach potrzebują obuwia trudno ścieralnego na skalnym podłożu – będzie to obuwie trzewikowe drewniano skórzane z metalowym podbiciem, natomiast żyjący na powierzchni potrzebują obuwia bardzie odpornego na warunki atmosferyczne – będzie to obuwie wysokie, skórzane, pastowane.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#3 2016-04-04 20:46:00

saskia

Giermek

Zarejestrowany: 2016-03-07
Posty: 19

Re: Jak wyobrażacie sobie postacie?

O rety żeś zaszalał, ale to dobrze już znalazłam jedną rzecz którą przeoczyłam
A co powiesz na oczy Raistlina? Niektórzy piszą uwagi dotyczące jego oczu pod obrazami i są one różne, jedni twierdzą, że jego oczy powinny mieć bardzo dużą źrenicę w kształcie klepsydry inni znowu się kłócą nawet o zaokrąglenia kątów klepsydry , a inni znowuż twierdzą, że cała tęczówka powinna być jak klepsydra. Ile głów tyle pomysłów, ja się bardziej martwię o pokazanie jego skóry.
Kurcze muszę przyznać, że twoja odpowiedź bardzo mi pomogła haha

Offline

 

#4 2016-04-04 21:15:37

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 758

Re: Jak wyobrażacie sobie postacie?

No, jeśli chodzi o krasnoludy to ja jeszcze nie skończyłem dopiero się rozkręcam. A style ubioru? A fryzury? A uzbrojenie? A narzędzia?

A co do oczu Raistlina... klepsydrami stały się chyba tylko źrenice... nie sądzę, żeby przemianie miały podlegać całe oczy, choć tu akurat nie przetrawiłem sprawy dogłębnie. Obiecuję, że się wczytam.


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

#5 2016-04-04 21:19:52

saskia

Giermek

Zarejestrowany: 2016-03-07
Posty: 19

Re: Jak wyobrażacie sobie postacie?

Ja też się muszę wczytać, ale póki nie zamówię książek wolę tego nie robić przed kompem, bo moje oczy już nie wytrzymają i tak cały dzień siedzę i drukuje mapy przed kompem, wystarczy mi Aaaa to ja czekam w taki razie.

Offline

 

#6 2016-04-07 22:17:42

 janjuz

Najwyższy Kleryst

Call me!
Skąd: Zduńska Wola
Zarejestrowany: 2012-10-02
Posty: 758

Re: Jak wyobrażacie sobie postacie?

I reszta nt krasnoludów


5.    Uzbrojenie
5.1.    Broń krótka – wyłącznie sztylety ciężkie, tzw. kordelasy oraz obowiązkowo młoty bojowe.
5.2.    Broń długa biała – krasnoludy nie lubują się w mieczach, szablach czy szpadach. Przy ich wzroście użycie tego typu broni byłoby kłopotliwe. Przecież każdy właściwie przeciwnik przerasta ich wzrostem. Używają więc toporów na długim drzewcu, czasem berdyszów.
5.3.    Broń dalszego zasięgu – czasami krasnoludy używają krótkich łuków. Długich, typowych dla uzbrojenia elfów użyć nie mogą ze względu na długość rąk. Najczęściej jednak stosują kusze.
6.    Narzędzia
6.1.    Nie byłby krasnolud krasnoludem gdyby podstawowych narzędzi przy sobie zawsze nie miał. A zatem NÓŻ do strugania drewna. Zazwyczaj jest to niewielki tzw. Kozik. Ostry jak brzytwa, czasem nawet składany.
6.2.    Dłuto i młotek – bez tego żaden szanujący się krasnolud w drogę nie ruszy. Nigdy nie wiadomo, jaką robotę trzeba będzie wykonać w podróży a wtedy dłuto i młotek to podstawa.
6.3.    Siekierka – niewielka siekierka jest podstawowym narzędziem każdego podróżnika, który sam o siebie na bezludziu zadbać musi. Drewna na ogień urąbać, wędkę wyciąć, żerdzie na szałas wykonać – bez siekierki ani rusz.
7.    Wyposażenie podróżne
7.1.    Śpiwór – najczęściej wykonany ze zrolowanego filcu.
7.2.    Kociołek – zazwyczaj zaopatrzony w trójnóg do zawieszania nad ogniskiem.
7.3.    Krzesiwo i hubka – bez możliwości rozpalenia ognia w drogę nikt, kto rozsądny nie ruszy.
7.4.    Fajka i tytoń – najczęstszy nałóg krasnoluda (choć bywa, że buteleczka Otikowej jest przydatniejsza)


https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/p480x480/1238722_626203917419553_1235611245_n.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.smoczalanca.pun.pl łączność poznajswojeprawa